Hayata Hazırlanıyorum
Öğrencilerin hızlı tüketim sektörüne ilgisi ve bu sektörde çalışma istekleri yüksek. Amaçlarını ve kendi değerlerini tanımaları öğrencilerin önlerine çıkacak fırsatları değerlendirmede çok önemli. Bu nedenle özellikle öğrenimleri devam ederken hedeflerini belirlemek için staj düzeyinde yaptığımız çalışmalarla onlara destek oluyoruz. Eczane, kafe, çeşitli sektördeki fabrikalara ve daha birçok alanda hizmet veren kurumlara giden öğrencilerimiz hem çalışma şartları hakkında Bilgi ediniyor, hem mesleklerin özelliklerini birinci ağızdan öğreniyor hem de sucak parayla temas etmenin heyecanını yaşıyor. Bu çalışmalar öğrencilerimizin hayatlarıyla ilgili kararları alırken kritik rol oynayabilir. Aynı zamanda güçlü beceri ve yetkinliklerini farkına varan öğrencilerimizin özgüven gelişimlerine bu çalışmalarla katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.
Bana Bir Masal Anlat Baba
Çocuklarımızın masala ihtiyaçları vardır. Her çocuk mutlaka uçan halıyla denizleri aşarak, Kaf Dağı’na ulaşarak bir şehzadeyle saray bahçesinde dolaşarak büyümeli. Ruhunun karanlık odaları Alaaddin’ in sihirli lambasıyla aydınlanmalı. Çocuklarla çok zaman geçirmek değil, önemli olan kaliteli zaman geçirmektir; masal anlatarak geçirilen zaman çocuklarla geçirilebilecek en kaliteli zamandır. Biz de Simya Kolejleri olarak çocuklarımızın ruhuna dokunabilmek, onları okulda da babalarıyla buluşturmak adına Çocuk Üniversitesi öğrencilerini kahramanlarıyla buluşturuyoruz. Çocuklarımız hem babalarıyla kaliteli vakit geçirirken aynı zamanda arkadaşlarıyla birlikte masal dinlemenin keyfini yaşıyorlar. Çocukların masallarla hayatı öğrendiği bilimsel olarak kabul edilmiş bir olgudur. Değerlerin çocuğa aktarılmasında masalın önemli bir rolü vardır. Çocuk, masalın gidişatına göre kendi zihninde çözümlemeler yapar, masallar analitik düşünmeyi öğretir, hayal gücünü geliştirir ve çocuğun dil gelişimi üzerindeki etkisi ise tartışılmaz bir gerçektir.
FabLab ( Robotik Kodlama )
Teknoloji Üretim İstasyonunda Öğrenme ve Eğlence Bir Arada Yaşanıyor..
Simya Kolejleri olarak çocuklarımızın teknolojiyi etkin bir şekilde kullanmasını, Dijital Vatandaşlık, Temel Elektronik, Robotik, 3 Boyutlu Modelleme ve 3 Boyutlu Ürün Hazırlama, Yazılım, Mobil ve Masaüstü Oyun konularında çalışarak ürün vermesini hedefliyoruz. Öğrencilerimizin becerilerini geliştirme, ilgi ve yeteneklerini fark etme, donanımlı ve dijital etik değerlere sahip bireyler olmalarını sağlamak amacıyla Teknoloji Üretim İstasyonu – Öğrenme Alanında uzman eğitmenlerle geleceğe ışık olacak gençler yetiştiriyoruz. 21. yy ile birlikte değişen üretim şekli ve ihtiyaçlara yönelik eğitimler ile öğrencilerimizin problem çözme, analitik düşünme, takım çalışması, bilişimsel düşünme, neden-sonuç ilişkisi kurabilme gibi becerilerini Fablab dersleriyle kazandırmayı hedefliyoruz. Çocuklarımızın mesleki seçimleri ve yetenekleri ne olursa olsun, onlardan beklenen teknolojiye hakim, karşılaştıkları problemlere hızlı çözümler getirebilen ve üreten bireyler olmalarıdır. Bu kapsamda Fablab eğitiminin, eğitim ve öğretim sürecinde ne kadar önemli olduğunu farkındayız ve bu farkındalığı gençlerimize kazandırma yolunda eğitim sistemimizi sürekli olarak yeniliyoruz.
Kahramanmaraş Karnavalı
Ülkemizde kış turizmi adına yapılan yatırımlar doğrultusunda kayak merkezlerine olan ilgi her geçen gün daha da artıyor.Biz de Simya  Kolejleri olarak Kahramanmaraş’ta  düzenlenen  Kış Karnavalı’nda, etkinliklerin düzenlendiği tüm Simya Kolejleri öğrencilerinin bir arada bulunduğu bir paylaşım zamanı yaratmayı sağlıyoruz. Hem eğlencenin hem de paylaşmanın keyfini bir arada yaşatmayı hedefleyen karnaval,  çocuklarımızın doğayla baş başa kaldığı ve karın tadını çıkardığı bir organizasyondur. Her yıl Kahramanmaraş’ta düzenlenen Kar Karnavalı’na katılan öğrencilerimiz, doğanın getirdiği mucizenin keyfini yapılan yarışmalar, düzenlenen organizasyonlarla ve birlikte geçirilen zamanla çıkartıyorlar. Aynı zamanda çocuklarımıza kar sporlarının esnekliği artıran, vücuda güç veren, bireylerde özgüveni artıran, bedensel ve ruhsal farkındalığa kadar pek çok faydası bulunduğunu da aktararak kar sporlarına olan ilgiyi artırmayı hedefliyoruz..
O Ses Simya
Simya Okullarında her yıl 31 Aralık’ta geleneksel olarak O Ses Simya yarışması düzenlenir. Yarışmacı olacak öğrenciler haftalar öncesinden müzik öğretmenine başvuruda bulunur, seçmelere katılırlar. Müzik öğretmeni tarafından belirli kriterlere göre seçilen öğrenciler 31 Aralık günü sahneye çıkarlar.
Sahnede okulun öğretmenlerinden oluşan 4 tane jüri üyesi bulunur. Yarışma iki turdan oluşur. Birinci turda jüri üyeleri adayları sahneye arkası dönük bir şekilde dinler. Eğer adayın sesini beğenirse bulunduğu koltuğu sahneye doğru çevirir. Eğer bir yarışmacıyı birden fazla jüri beğenip dönerse bu kez yarışmacı ekibine katılmak istediği jüri üyesini seçer. Birinci tur sonrasında jüri üyeleri belirli kriterlere göre puan verdikleri yarışmacılardan en yüksek alanı belirleyip onu finale taşırlar. Finale kalan öğrenciler performanslarını bir kez daha sergiler. Bu performanslar video olarak Simya Okulları facebook sayfasına atılır. Ve 3 gün boyunca oylamaya sunulur. 3. günün sonunda gece 00.00 da en çok oy alan öğrenci belirlenip şampiyon olur.
Menü